mój rynek

mój rynek

Menu

Get your dropdown menu: profilki

środa, 16 grudnia 2015

Podróże w czasie

Dlaczego nie wysyłać wiadomości w czasie, ale tak, aby nikt nie mógł odczytać ich zawartości? Może to być kluczem do rozwiązania trudnych problemów.

Okazuje się, że nie otwarta wiadomość może być niezwykle przydatna; stanie się tak jedynie wtedy, jeśli eksperymentator uwikła wiadomość z innym systemem w laboratorium przed jej wysłaniem. Splątanie, dziwny efekt możliwy tylko w dziedzinie fizyki kwantowej, tworzy korelację pomiędzy wiadomością podróżującą w czasie i systemem laboratoryjnym. Te korelacje mogą być paliwem dla obliczeń.
Około dziesięć lat temu badacz Dave Bacon wykazał, że komputer kwantowy podróżujący w czasie mógłby szybko rozwiązać grupę matematycznych problemów,  zaliczanych do najtrudniejszych (NP.-complete).



Komputer kwantowy Bacona podróżowałby wokół zamkniętych krzywych czasu - są to ścieżki utkane przez tkankę czasoprzestrzeni, mające tę właściwość, iż można się cofać w czasie podróżując z jednej na drugą. Ogólna teoria względności pozwala na istnienie takich wygibasów w czasoprzestrzeni zwanych tunelami czasoprzestrzennymi.

Fizycy twierdzą, iż takie domniemania muszą się skończyć, gdyż takie możliwości zagrażają zasadzie przyczynowości -  ktoś może podróżować w czasie i zabić swojego dziadka, czyli zanegować własną egzystencję (kto zabił dziadka?).

Jednak nowe badania pokazują, że komputer kwantowy może rozwiązać nierozwiązywalne problemy, jeśli porusza się wzdłuż otwartych krzywych czasu, czyli takich, które nie stwarzają problemów związanych z przyczynowością. To dlatego, że nie pozwalają one na bezpośrednią interakcję we własnej przeszłości obiektu: cząstki podróżujące w czasie (lub dane w nich zawarte) nie oddziałują ze sobą. Pomimo to, mają możliwość uzyskiwania mocy obliczeniowej dzięki informacjom przechowywanym w splatanych korelacjach. Istnieje jednak zastrzeżenie dla tej teorii – nie wiadomo, czy istnienie otwartych krzywych czasu jest wykonalne, czy istnieją tylko zamknięte krzywe. W takim razie: jakakolwiek informacja z przeszłości zostałaby natychmiast zablokowana; przesłanką ku temu twierdzeniu jest fakt, iż nikt nas nie odwiedza z przeszłości

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz